Aktualności

Akcja Senior na drodze do … bezpieczeństwa! Zakończona

Krajowa Rada BRD zakończyła ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Senior na drodze do … bezpieczeństwa!”. Celem kampanii było kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów, uczestników ruchu drogowego w wieku powyżej 60 roku życia.

Partnerami akcji była Policja i Żandarmeria Wojskowa. W okresie od września do listopada 2023 r. w 16 województwach odbyło się 48 spotkań/ warsztatów, w których udział wzięło 2538 uczestników.

Oprócz działań promujących poprawne zachowania w ruchu drogowym niewątpliwą zaletą przeprowadzonych warsztatów dla seniorów było opracowanie poradnika dobrych praktyk skierowanego dla jednostek samorządu terytorialnego i organizacji zrzeszających seniorów 60+ →POSTAW NA BEZPIECZEŃSTWO OSÓB 60+!

Udział w warsztatach w zakresie brd był okazją do przypomnienia obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. Zmiany i ograniczenia fizjologiczne postępujące wraz z wiekiem człowieka wpływają na wzrost zagrożenie uczestników ruchu drogowego w wieku 60+, co było tematem poruszanym w trakcie warsztatów. W trakcie spotkań z seniorami prezentowano przykłady właściwego stosowania elementów odblaskowych zwiększających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów szczególnie w okresie jesienno-zimowym, przypomniano elementy obowiązkowego wyposażenia rowerów (naprawiono 586 rowerów), zapoznano uczestników z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej.  Ponadto uczestnicy warsztatów mieli okazję skorzystać z profesjonalnego symulatora do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy.

Relacje z przeprowadzonej akcji, a także raport końcowy wraz z materiałami edukacyjnymi (zakładka) znajduje się na stronie:  www.seniornadrodze.pl

Materiały edukacyjne z akcji: Senior na drodze do … bezpieczeństwa:

POSTAW NA BEZPIECZEŃSTWO OSÓB 60+!

  • Systematyczna edukacja Seniorów w ruchu drogowym. Poradnik dobrych praktyk dla jednostek samorządu terytorialnego i organizacji zrzeszających Seniorów 60+.
  • Folder Systematyczna edukacja Seniorów w ruchu drogowym
  • Raport z akcji Senior na drodze do … bezpieczeństwa!
  • Oficjalny plakat akcji

Więcej o akcji na POBR:

Trwa ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” – Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (obserwatoriumbrd.pl)

Skip to content