Aktualności

Trwa ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od 18 września 2023 r. rozpoczęła ogólnopolską kampanie informacyjno-edukacyjną, której celem jest kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego powyżej 60 roku życia. Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbywają się w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw w okresie od września do listopada 2023 r. Postępujące wraz z wiekiem zmiany fizjologiczne mają wpływ na zachowania w ruchu drogowym. Poznanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania na drodze kierowców, pieszych rowerzystów tej grupy wiekowej zostanie zaprezentowane w trakcie szkolenia, gdzie dodatkowo uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego roweru i uzupełnić braki w oświetleniu, tak aby jednoślady były wyposażone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Uczestnicy wszystkich warsztatów mogą bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego symulatora do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy. W warsztatach uczestniczą policjanci z lokalnych Wydziałów Ruchu Drogowego.

Ze statystyk wynika, że w przypadku seniorów częściej dochodzi do poważnych wypadków. Zgodnie z danymi Policji za 2022 rok ofiary wypadków drogowych powyżej 60 roku życia to 5955 osób, z czego 590 to ofiary śmiertelne.

Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych w Polsce jest głównym celem wszystkich działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce, tak jak w innych krajach UE wzrasta liczba seniorów, dlatego tego typu działania są niezwykle ważne i mają na celu zmniejszenie zagrożenia osób starszych.

Partnerami akcji „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” są Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Szczegółowy plan warsztatów jest dostępny na stronie internetowej www.seniornadrodze.pl

Więcej o akcji na stronie organizatora:

Rusza ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” – KRBRD.GOV.PL

Skip to content