Aktualności

„ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu” akcja Browarów Carlsberg, przykład dobrych praktyk

Carlsberg Polska jeden z największych producentów piwa w Polsce prowadzi akcję „ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu”. Akcję wspiera już od 7 lat program społeczno-edukacyjny „Trzeźwo myślę”, który promuje odpowiedzialną konsumpcję napojów alkoholowych. Dodatkowo na terenie browarów prowadzone są kontrole trzeźwości kierowców, które są elementem uzupełniającym akcję. Ponadto od wielu lat cała flota samochodowa firmy jest wyposażona w AlkoStopy. Urządzenie przed uruchomieniem silnika bada trzeźwość kierowcy w wydychanym powietrzu. W przypadku obecności nawet śladowych ilości alkoholu pojazd nie zostanie uruchomiony.

W czerwcu 2023 r. Carlsberg Polska rozpoczął kontrolę wszystkich kierowców wjeżdżających na teren trzech swoich browarów w Browarze Okocim w Brzesku, w Browarze Bosman w Szczecinie i w Browarze Kasztelan w Sierpcu. Przez 3 miesiące akcji przeprowadziliśmy ponad 34 tys. kontroli! Niestety aż w 16 przypadkach alkomat wykazał pozytywny wynik, co oznaczało, że kierowcy poruszający się po polskich drogach byli pod wpływem alkoholu. W każdym przypadku natychmiast powiadomiliśmy odpowiednie służby oraz pracodawcę danego kierowcy – komentuje Dariusz Krasoń, dyrektor ds. logistyki firmy. Kontrole obowiązywały nie tylko pracowników, ale i wszystkich kierowców samochodów dostawczych, kontrahentów, usługodawców czy gości. Zmiany w Kodeksie Pracy i wewnętrzne regulacje umożliwiły przeprowadzenie kontroli wszystkich kierowców wjeżdżających na teren browaru. Potraktowaliśmy to jako szansę na zwiększenie bezpieczeństwa naszych miejsc pracy jak i bezpieczeństwa na polskich drogach. 

Kontrole trzeźwości kierowców samochodów na terenie fabryki Carlsberg Polska oraz wyposażenie własnej floty transportowej w urządzenia AlkoStop są przykładem odpowiedzialności i zaangażowania firmy w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.  Tego typu działania w połączeniu z kampaniami społecznymi i programami edukacyjnymi przyczyniają się do zmiany zachowań uczestników ruchu drogowego, kształtują pozytywne wzorce, co wpływa na zmniejszenie zagrożenia na polskich drogach tj. reedukacji liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych z udziałem alkoholu.

Firma zachęca do prowadzenia podobnych działań innych pracodawców, tak by wspólnie dbać o bezpieczeństwo na polskich drogach. Inicjatywa jest godna naśladowana!

Carlsberg Polska jest jednym z trzech największych graczy na rynku piwa w Polsce. Konsumenci mogą wybierać z szerokiej oferty wielokrotnie nagradzanych marek piw takich jak: Carlsberg, Okocim, Harnaś, Karmi, Kasztelan, Somersby, Brooklyn, 1664 Blanc, Bosman oraz Piast. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w Browarze Okocim w Brzesku, Browarze Bosman w Szczecinie i Browarze Kasztelan w Sierpcu. Łączne zatrudnienie w Polsce wynosi ponad 1300 pracowników.

Więcej o inicjatywnie:

Kontrole trzeźwości kierowców nie tylko na drogach (prowly.com)

Skip to content