Aktualności

7 Światowy Tydzień BRD w dniach 15-21 maja 2023 r. Tegoroczne hasło: Pomyśl o mobilności

 

 

W dniach 15-21.05.2023 r. jest organizowany 7 Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Hasło tegorocznego wydarzenia – Pomyśl o mobilności.

ONZ we współpracy z innymi partnerami organizuje cykliczne Światowe Tygodnie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tegoroczna edycja koncentruje się na zrównoważonym transporcie, promocji w szczególności poruszania się pieszo, na rowerze, korzystania z transportu publicznego. Bezpieczeństwo na drodze jest zarówno warunkiem wstępnym, jak i skutkiem tej zmiany.

WHO zaprasza wszystkich zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego i zrównoważoną mobilnością do zaangażowania się w obchody 7. Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ poprzez organizowanie wydarzeń i działań oraz udostępnianie wiadomości i materiałów w mediach społecznościowych z hashtagami:

  • #RethinkMobility
  • #StreetsforLife
  • #RoadSafety

 

Na świecie, każdego roku ginie około 1,3 miliona osób, a aż 50 milionów zostaje rannych. Urazy spowodowane wypadkami drogowymi są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności osób w wieku 5-29 lat. Dla tej grupy wiekowej jest to przyczyna największego zagrożenia życia. Na całym świecie 1 na 4 zgony ma miejsce wśród pieszych i rowerzystów.

Globalny Plan Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030 The Global Plan for the Decade of Action for Road Safety 2021-2030 odzwierciedla ambitny cel zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych o 50% do 2030 r. Podkreśla, że ​​można im zapobiegać, traktując całościowo system transportu, podejmując działania na rzecz zapewnienia bezpiecznych dróg, pojazdów i zachowań uczestników, oraz poprawy opieki powypadkowej.

Więcej informacji na stronie organizatora: https://www.who.int/campaigns/un-global-road-safety-week/2023

Skip to content