Aktualności

Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pt. “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjanci kontynuują ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Kontrole te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najwięcej wypadków i ofiar-pieszych powodują kierowcy samochodów osobowych, a jedną z głównych ich przyczyn jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch (wrotki, deskorolki itp.).

Niestety niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu również prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię, wejście  na jezdnię zza pojazdu, rozproszenie uwagi, przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów i upewnieniu się, czy kierowca reaguje na jego obecność na drodze. Policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Więcej informacji o działaniach lokalnych tu: mragowo.policja.gov.pl/dzialania_NURD

Skip to content