Aktualności

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 2021

21 listopada 2021 r. obchodzony był na świecie po raz 26 Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce, od kilku lat główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa w woj. małopolskim przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście” – jedynym tego rodzaju miejscem w kraju.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zapoczątkowany został przez Europejską Federację Ofiar Ruchu Drogowego (European Federation of Road Traffic Victims, FEVR) w 1995 roku. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 60/5 z dnia 26 października 2005 r. potwierdziła inicjatywę jako „odpowiednie podziękowanie dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin” i uznała trzecią niedzielę listopada jako szczególny dzień, w którym pamiętamy o milionach ofiar wypadków na drodze na całym świecie.

W tym roku w trakcie obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zwrócono szczególną uwagę na wyznaczone przez WHO i Regionalne Komisje Narodów Zjednoczonych nowe kierunki działań poprawy brd na następne dziesięć lat w ogłoszonym dokumencie: Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030.

Główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie k/ Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Tu przez cały rok przyjeżdżają ofiary oraz rodziny ofiar z całego kraju korzystając z profesjonalnej pomocy psychologicznej i grup wsparcia. W Dniu Pamięci w ramach obchodów odbywają się uroczystości kościelne, zostaje zaświecone symboliczne światło pod pomnikiem ofiar wypadków, sadzone jest drzewo pamięci, odbywają się spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje.

Uroczystości były też okazją do promocji książki „Stories to be told. Voices to be heard”. Książka wydana przez Europejską Federacja Ofiar Wypadków Drogowych (European Federation of Road Traffic Victims, FEVR) jest świadectwem opartym na faktach i losach ofiar i ich rodzin. Każdy uczestnik ruchu powinien to usłyszeć.

Książka „Stories to be told. Voices to be heard” do pobrania.

World Day of Remembrance for Road Traffic Victims

Wydarzenia upamiętniające obchody Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyły się na całym świecie. „Światło nadziei” to jedna z kluczowych inicjatyw polegająca na zapalaniu światła (włączeniu telefonów komórkowych lub latarek) oraz oświetlaniu domów, werand i budynków użyteczności publicznej – ku pamięci ofiar wypadków drogowych na całym świecie od godz. 18:00 do 20:00. Wszyscy na całym świecie przyłączyli się do tej inicjatywy i sprawili, by Światowy Dzień stał się widoczny i został zauważony.

W Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie DC powstała Ściana Pamięci na Stacji kolejowej Union upamiętniająca wszystkich tych, którzy odnieśli obrażenia i stracili życie w wypadkach drogowych.

Ameryka Łacińska obchodziła Światowy Dzień 2021 w Meksyku, Argentynie i Kolumbii. W Meksyku w dniu 21.11. o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Paseo de Montejo w Meridzie odbyła się inscenizacja, w której ofiary wypadów zostały symbolicznie upamiętnione poprzez pozostawione przez siebie rzeczy na drodze tj. buty, biały rower, białe krzyże i koce.

Wydarzenia Światowego Dnia 2021 we Włoszech miały miejsce w Weronie od godz. 10.30-13.00 na Piazzale Vittime della Strada (Plac Ofiar Drogi), Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaprosiło na czuwanie ofiary i ich bliskich ku pamięci tych, którzy stracili życie lub zostali ranni w wypadku drogowym.

Skip to content