Aktualności

„Jazda bez czytanki” to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem i skutki korzystania ze smartfonów podczas prowadzenia pojazdów.

Jej organizatorem jest Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków, zaś współtwórcami: Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy i rysowniczki – Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza, którzy w przygotowanych ilustracjach i tekstach zachęcają do niekorzystania z telefonów komórkowych na czas prowadzenia samochodu.

Dane statystyczne oraz badania pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż problem. Aż 57% polskich kierowców przyznaje, że używa telefonów w podróży, a co trzeci jest zdania, że jego podzielność uwagi pozwala na jednoczesne bezpieczne prowadzenie i korzystanie z urządzenia.

Korzystanie ze smartfonu może być pośrednią przyczyną nawet co czwartego wypadku w Polsce (raport Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).

W 2022 roku, w woj. Śląskim, odnotowano aż 5 500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy.

Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie jeszcze większe ryzyko ponieważ bezpieczne prowadzenie samochodu poruszającego się z większą prędkością i aktywne korzystanie ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych wykluczają się.

Kampania „Jazda bez czytanki”, obejmująca radio, internet oraz social media – potrwa do końca lutego. Posłuchać, jak „nie czyta Krystyna Czubówna i zobaczyć, jak temat kampanii widzą popularni graficy można na stronie internetowej www.jazdabezczytanki.pl

Skip to content