Aktualności

Działania ITS wspierające lokalne społeczności w walce z nadmierną prędkością pojazdów

 

Instytut Transportu Samochodowego towarzyszył w maju i we wrześniu 2021 r. policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawsko-Zachodniego przeprowadzającym wyrywkową kontrolę prędkości w podwarszawskich Łomiankach. Działania prowadzone były w związku z kampanią Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod hasłem LOVE Prędkość 30 km/h w dniach 17-23 maja 2021 r., której patronował ITS, Władze Miasta Łomianki i lokalne społeczności.

Działania kontrolne na drodze wykazały, że kierowcy bardzo często w obszarze zabudowanym poruszają się szybciej niż dozwolone 50 km/h. Liczne przekroczenia dozwolonej prędkości, wskazują na konieczność prowadzenia działań dyscyplinujących w kierunku zmiany zachowania kierowców zgodnych z przepisami prawa o ruchu drogowym. Społeczności lokalne zwracają uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i jednoznacznie wskazują na problem kierowców przekraczających dozwoloną prędkość w terenie ich zamieszkania.

Współpraca ITS z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawsko-Zachodniego w Starych Babicach oraz władzami Łomianek, w tym Strażą Miejską pokazuje, że wspólne działania podejmowane przez wielu partnerów zwracają większą uwagę uczestników ruchu drogowego na problemy w ruchu drogowym, wpisują się w też w Europejskie i Krajowe Programy poprawy brd.

W trakcie dwóch kontroli trwających łącznie kilka godzin przeprowadzonych na ul. Rolniczej na terenie Osiedla Trylogia we wrześniu br. policjanci nałożyli 13 mandatów: 11 za przekroczenie prędkości; 1 za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa; 1 za jazdę bez uprawnień do kierowania pojazdami.  Badania natężenia ruchu prowadzone w trakcie policyjnej kontroli prędkości wskazały, że przez badany odcinek w ciągu jednej godziny przejeżdża około 400 samochodów osobowych, około 20 rowerów, i pojedyncze samochody ciężarowe, motocykle i motorowery.

Skip to content