Aktualności

Awaryjne światło ostrzegawcze jako element powiadamiania o wypadkach na drodze w Hiszpanii

IRTAD (International Road Traffic and Accidents Database) promuje inicjatywy, których celem jest zmniejszenie zagrożenia na drogach. Tym razem informuje o nowym urządzeniu, sygnalizacji awaryjnej, która jest elementem powypadkowej pomocy powiadamiania o wypadku. Lampa błyskowa SMART V16 jest stosowana przez użytkowników pojazdów w sytuacji awaryjnej – po wypadku w celu ostrzeżenia innych użytkowników dróg oraz wskazania dokładnej lokalizacji zdarzenia. Ma to na celu zapobiegnięcie  ewentualnym kolejnym zdarzeniom, ostrzega innych kierowców  a także wspomaga w precyzyjnej lokalizacji  co ma bardzo duże znaczenie dla zarządcy ruchu i służb ratunkowych.

Ostrzegawcze samochodowe światło awaryjne V16 to urządzenie homologowane, dopuszczone do stosowania przez Główny Zarząd Ruchu (Direccion Genaral de Trafico) w Hiszpanii.

Lampa awaryjna uruchamiana przez kierowcę po zdarzeniu działa w systemie telefonii komórkowej i geolokacji.

W Unii Europejskiej pozytywnie przyjęto informacje o nowym systemie informacji pomocy powypadkowej, Parlament Europejski zwrócił się z pytaniem do Komisji o sprawdzenie systemu pod kątem możliwości rozszerzenia jego stosowania na terytorium UE.

Dodatkowe informacje, w tym opis techniczny działania urządzenia i otrzymane zgody na wprowadzenie do użytkowania są dostępne w czterech językach, gotowe do rozpowszechniania i kopiowania w innych krajach.

 

Załącznik: V-16. HAZARD WARNING DEVICE

Więcej informacji na stronie: Direccion Genaral de Trafico

 

Skip to content