Aktualności

Pierwsze Pomorskie Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Fundacja dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce” wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku organizują po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach WD. W dniu 17 listopada 2023 r.  odbędzie się konferencja dla szkół ponadpodstawowych oraz policjantów/strażników miejskich pt. “Alkohol a kierowca”, a w sobotę 18 listopada msza święta w intencji ofiar wypadków.

 

Organizowane wydarzenia na Pomorzu towarzyszą obchodom Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, które w Polsce od wielu lat odbywają się w Małopolsce w Zabawie koło Tarnowa.

Konferencja pt. “Alkohol a kierowca” w formule hybrydowej odbędzie się w piątek, 17 listopada w godz. 10-12. Celem konferencji jest przekazanie młodzieży podstawowych informacji dot. wpływu alkoholu na sprawność psychomotoryczną kierowcy oraz nawiązanie współpracy z policjantami zajmującymi się profilaktyką.

Pierwsza część konferencji (10:00-10:45) będzie transmitowana online. W tej części przewidziane są dwa wykłady: dr. hab. Marka Wiergowskiego – toksykologa z GUMED oraz nadkom. Joanny Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. W drugiej części w siedzibie Fundacji w Gdańsku na ul. Wita Stwosza 23 obecna młodzież będzie mogła zadawać pytania, zostaną również omówione przepisy karne dot. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Będą też zaprezentowane alkogogle.

Natomiast w dniu 18 listopada o godz. 18:00, w sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i trzeźwości, odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego. Głównym organizatorem jest Duszpasterstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych Archidiecezji Gdańskiej. Plakat w załączeniu.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to wydarzenie zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 r. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń wchodzących w skład Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych. Więcej informacji o wydarzeniu World Day of Remembrance for Road Traffic Victims tutaj: World Day of Remembrance for Road Traffic Victims

Więcej o Fundacji Wschodzące Słońce tutaj: Fundacja dla Dziecka i Rodziny “Wschodzące Słońce” – “Wschodzące Słońce” (wschodzaceslonce.org.pl)

Więcej o wydarzeniu organizowanym w Polsce na www.obserwatoriumbrd.pl w  Aktualnościach.

 

Skip to content