Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) przyznała Finlandii nagrodę PIN 2023 (Road Safety Performance Index) za osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nagroda została przyznana za zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 29% w latach 2013-2023, gdzie średni spadek w Unii Europejskiej wyniósł 16%.
Warto przypomnieć, że nagrodę PIN 2022 zdobyła Polska za obniżenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 47% w latach 2012-2022 Polska zdobywa międzynarodową nagrodę bezpieczeństwa ruchu drogowego PIN 2023 – Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (obserwatoriumbrd.pl).
Wyróżnienie 2023 jest wyrazem uznania dla postępu Finlandii w realizacji przyjętego długoterminowego celu kompleksowej strategii zero ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach poprzez zaangażowanie wszystkich użytkowników dróg na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Sukces Finlandii, godny naśladowania w innych krajach polega na prowadzeniu min. pogłębionych badań i analiz każdego wypadku z ofiarą śmiertelną na drodze. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa na drodze, w tym badania wieloaspektowe wypadków pozwalają poznać ich przyczyny, a na przyszłość pomagają wprowadzić środki zaradcze zapobiegające ich powstawaniu.
Przyjęta strategia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Finlandii oparta jest na Wizji Zero ofiar śmiertelnych i poważnie rannych wypadków drogowych do 2050 r. niezależnie od środka transportu. W tym celu już od 2000 roku wprowadzono rozwiązania takie jak: obniżenie prędkości pojazdów w większości obszarów miejskich, budowa ścieżek pieszo-rowerowych oraz 400 km autostrad, instalacja automatycznych fotoradarów na blisko 3 tys. kilometrów głównych dróg.
Poprawa i wzrost umiejętności wszystkich użytkowników i grup wiekowych w zakresie poruszania się po drogach jest zdefiniowanym celem w przyjętej strategii poprawy bezpieczeństwa w Finlandii. Dla monitorowania postępów w zakresie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym przyjęto dwa wskaźniki: odsetek szkół, które realizują edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach rocznego planu zajęć oraz liczbę kolizji z udziałem dzieci i młodzieży.
Finlandia jest jednym z dwóch krajów UE (oprócz Estonii) które uwzględniają samobójstwa na drogach w statystykach ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Krajowa strategia i program zapobiegania samobójstwom w Finlandii na lata 2020–2030 przyczynią się także do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, z uwagi na to, że w Finlandii priorytetowo traktowane jest zdrowie psychiczne – jako element silnie powiązany z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Statystyki ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Finlandii byłyby niższe, gdyby ofiary samobójstw na drogach były wykluczone z tych danych.
Liczba motocyklistów i motorowerzystów stosujących kaski wynosi 99–100%.
Policja przeprowadza wyrywkowe kontrole u kierowców na zawartość alkoholu i narkotyków. Liczba przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jest znacznie niższa niż średnia UE, a akceptacja dla prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jest na ogół bardzo niska. We wszystkich szkolnych autokarach i taksówkach w Finlandii są zainstalowane blokady alkoholowe. Urządzenia tego typu są także w pojazdach osób skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu w ramach wieloletniego programu resocjalizacyjnego, stanowiącego alternatywę dla całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów.
Ogłoszenie nagrody dla Finlandii zbiega się z publikacją ETSC nowej analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego PIN 2024. W podsumowaniu roku 2023 na europejskich drogach ETSC wskazuje na zdecydowaną stagnację w zmniejszaniu liczby ofiar śmiertelnych. W 2023 r. było 20 418 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, co stanowi spadek o zaledwie 1% w porównaniu do 2022 r. Spadek o 1% zabitych na drogach jest zdecydowanie mniejszy niż zakładany 6.1%, który pozwoliłby pozostać na dobrej drodze do osiągnięcia celu UE i ONZ, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych na drogach do 2030 r.
Video: (00:30 / 1080p) Finlandia zdobywa nagrodę ETSC PIN 2024
Zmiana liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w latach 2013-2023. Strona 16 raportu.
Wskaźnik śmiertelności (zabici na 1 milion mieszkańców) w 2023 r. (w porównaniu do roku 2023). Strona 21 raportu.