Właśnie ukazała się praca zbiorowa pod redakcją naukową śp. prof. Ryszarda Krystka – wybitnego naukowca, niekwestionowanego eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wiceministra transportu, inicjatora projektów GAMBIT i ZEUS, byłego członka dyrekcji Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).
Monografia kompleksowo ujmuje zagadnienia dotyczące niebezpieczeństwa ruchu drogowego. Uwzględniono w niej społeczny i kulturowy kontekst funkcjonowania transportu we współczesnym świecie, historię działań prewencyjnych w ruchu drogowym w Polsce, światowe trendy w rozwoju motoryzacji oraz zmieniających się zagrożeniach na drogach, ewaluację działań edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz teorię i praktykę edukacji w tym zakresie, psychologiczne aspekty zachowań ludzi w ruchu drogowym, bazy danych i wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, jak również problemy bezpieczeństwa transportu drogowego wynikające ze zmieniającej się mobilności społeczeństwa z uwzględnieniem wpływu systemów automatyzacji jazdy na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Odbiorcami publikacji są organy administracji państwowej i samorządowej, instytucje i urzędy centralne odpowiedzialne za sprawy bezpieczeństwa transportu, pracownicy naukowi wyższych uczelni i instytutów badawczo-rozwojowych oraz studenci kierunków transport, bezpieczeństwo transportu drogowego, bezpieczeństwo ruchu drogowego, inżynieria bezpieczeństwa i ekologia transportu.
Monografia „Niebezpieczeństwo ruchu drogowego” wydana została jako pierwsza w serii Biblioteka Bezpieczeństwa Transportu ITS stanowi wyjątkowy dokument, który nie tylko upamiętnia śp. prof. Ryszarda Krystka, ale inspiruje kolejne pokolenia naukowców i specjalistów w dziedzinie transportu. Opracowanie pokazuje bezpieczeństwo ruchu przez pryzmat nauk społecznych jak socjologia, filozofia, psychologia czy pedagogika. Zawiera zarówno rys historyczny działań prewencyjnych w Polsce jak i problemy bezpieczeństwa transportu drogowego wynikające ze zmieniającej się mobilności społeczeństwa. Uaktualnione analizy pokazują, jak zmienia się sytuacja w bezpieczeństwie przez ostatnie dekady.
Publikacja dostępna na stronie: Instytut Transportu Samochodowego