Miło nam poinformować, że inicjatywa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie została wyróżniona w projekcie Europejskiej Karty BRD, jako najlepsza praktyka w zakresie brd miesiąca.
W kwietniu 2025 roku wyróżniony został projekt Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie „Świadomi – Mobilni”. O projekcie tak mówi jego autor podkom. Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego:
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to hasło przyświeca nam na różnych polach pracy. Wiele energii i czasu poświęcamy na pracę w zakresie profilaktyki związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W ramach projektu „Świadomi – Mobilni” stworzyłem aplikację „Dźwięki ulicy” na smartfony, grę komputerową „Miasteczkowo Małe” oraz aplikację „Czas reakcji”. Są to narzędzia multimedialne, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Korzystać z nich mogą policjanci, nauczyciele i rodzice, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich podopiecznych”.
„Dźwięki Ulicy” to bezpłatna i ogólnodostępna aplikacja służącą do sprawnego odtwarzania dźwięków, które mogą być pomocne przy prowadzeniu zajęć z wychowania komunikacyjnego. Skierowana jest głównie do kadry pedagogicznej oraz prelegentów poruszających zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mogą z niej też korzystać rodzice podczas rozmów z dziećmi. Słuch jest istotnym zmysłem podczas przemieszczania się, a ta aplikacja pozwala w sposób wygodny wprowadzić to zagadnienie do zajęć. Dzięki prostym założeniom aplikacja jest uniwersalna i może mieć zastosowanie w różnych scenariuszach. Aplikacja jest intuicyjna, zachęca do wspólnej rozmowy w grupie, jest darmowa, bez reklam, dostępna dla każdego.
„Miasteczkowo Małe” to edukacyjna gra komputerowa dla najmłodszych, która w sposób przystępny poprzez praktykę jest w stanie nauczyć podstawowych zasad związanych z bezpiecznym ruchem pieszych. Uczestnik wciela się w rolę pieszego, mającego za zadanie dotrzeć do określonych punktów na mapie. Zadania w swoim założeniu nawiązują do codziennych obowiązków np. udaj się do apteki, kup leki, a następnie zanieś je babci. Zabawa dedykowana dla dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia. Gracza otacza aktywny ruch uliczny, infrastruktura drogowa, która pozwala zweryfikować umiejętności indywidualne gracza. Sesja gry może dostarczyć uczestnikowi w interaktywnej formie pożądanych treści, wiedzy prawnej, praktycznej, a także podnieść świadomość potencjalnych zagrożeń na drodze.
„Czas reakcji” to aplikacja wraz z dedykowanym kontrolerem nożnym, mająca na celu badać szybkość reagowania osoby badanej na pojedynczy kontrastowy bodziec. Osiągane wyniki, szczególnie w zestawieniu zbiorowym, są dobrą podstawą do rozpoczęcia rozmowy w zakresie zależności czasu reakcji i ruchu na drogach publicznych, przyczyn wypadków drogowych, a wiekiem kierowców. Narzędzie jest szczególnie pomocne podczas spotkań z seniorami i uświadomieniu ich o potencjalnych zagrożeniach drogowych.
Aplikacje dostępne są bezpłatnie pod adresem https://pliki.policja.gov.pl/sharing/y8P5eCLAb
Informacje na stronie WKP w Olsztynie: Policyjna inicjatywa z Warmii i Mazur wyróżniona przez społeczność Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Aktualności – Policja Warmińsko-Mazurska
O przyznanej nagrodzie na stronie ERSC: